Trpíte artrózou?

Artróza je chronické onemocnění kloubů. Důvodem může být dlouhodobá a nadměrná fyzická zátěž, obezita, ale také věk. S věkem totiž dochází k poškozování kloubů. Navíc pokud máme nadváhu, může zatěžovat zejména klouby dolních končetin.

Klouby postižené artrózou mohou být bolestivé, ztuhléoteklé. Často se daná část těla špatně pohybuje. Bolí kloub, kosti i okolí kloubu. Nejčastější je artróza kyčle a kolene. Pokud nebudete artrózu léčit, je možné, že se vám kloub zdeformuje.

Jak ale artróza vzniká? Zdravý kloub vypadá tak, že kosti, které tvoří kloub, jsou spojeny kloubní chrupavkou. Když budeme kloub zatěžovat, chrupavka se začne ztenčovat, praskat a přestane chránit kosti. Následně může dojít ke tření kostí o sebe, což už způsobuje bolest a další problémy.

Důležité je klouby příliš nezatěžovat, ale zároveň dodržovat zásady zdravého životního stylu. Všeho s rozumem a pozitivně. 🙂

Využití zábalů Mamavis

 MUDr. Jaroslav Novotný radí:

Při artróze použijte suché teplé zábaly.

Aplikujte cca 15-20 minut. Postup je možné aplikovat 2-3x denně.

POZOR! Teplý zábal by se neměl přikládat na místa, kde jsou křečové žíly. Mohlo by dojít k zánětu.

POZOR! Není vhodné tento postup aplikovat v případě výraznější osteoporózy.

 

Teplý zábal vytvoříte tak, že vnitřní díl nahřejete žehličkou, nebo na topení. Pro delší udržení tepla však doporučujeme využít hřejivé třešňové nebo pohankové polštářky, které se nahřívají v mikrovlnce, nebo v troubě. Použít můžete také hřejivou mast, kterou namažete na danou část těla a přiložíte zábal.

Anna Jánská
„Pouze dávka rozhoduje, je-li látka jedem.“ (Paracelsus)
Komentáře