Víte, jaký je rozdíl mezi angínou, chřipkou a prochladnutím a jak je léčit?

mamavis angína

Angína, chřipka a nachlazení: nejčastější trapiči našich podzimních a zimních dní. Avšak nás může překvapit i v létě. Někdy stačí vyrazit s košem jen v tričku a je to! Jak ale poznat, který z nich na nás skočil a jak s ním co nejrychleji a nejefektivněji zatočit?

Důležité je seznámit se s příznaky angíny, chřipky a nachlazení – snadněji potom najdete rozdíly a budete vědět, po jakých lécích sáhnout. Pro rychlé zorientování se, pokračujte ve čtení tohoto článku.

Angína

Angína je nemoc, která se hodně objevuje u dětí, ale neznamená to, že by nemohla překvapit i dospělého. Jedná se o zánět krčních mandlí a může být způsobena bakteriemi i viry. Častější je bakteriální původ, za kterým stojí hlavně streptokokové a stafylokokové.

Zničehonic se vám začne špatně polykat, jak kdybyste měli při polknutí bolavý knedlík v krku. Nahmatáte si zduřelé krční uzliny a může se přidat i horečka.

Tip: Pozor na klimatizace! Pravděpodobně jednou z nejčastějších příčin angíny v létě jsou klimatizované místnosti a přecházení z vychlazených prostor do horkého letního počasí.

Léčba

V případě, že půjde o angínu způsobenou bakteriemi, účinnou přírodní léčbou je priessnitzův zábal, který je doporučován lékaři. Doplněné o léky na tlumení bolesti a horečky mohou nasadit i antibiotika alespoň na 10 dní.

Sami si můžete ulevit také cucáním pastilek proti bolesti v krku, kloktáním. Z bylinek bychom doporučili hlavně šalvěj, která má protizánětlivé a antibakteriální účinky.

Kromě klasické akutní angíny, se můžeme setkat také se spálovou angínou, kterou doprovází spálová vyrážka nebo třeba s chronickou angínou.

Chřipka

Chřipka je nejčastější infekční onemocnění, které se velmi rychle šíří mezi lidmi, protože se přenáší kapénkovou formou. Stačí zakašlat – a je to!

Chřipka přichází stejně jako angína velmi rychle. Na rozdíl od angíny je ale zpravidla způsobená viry. Ze dne na den propukají její příznaky, mezi které patří:

  • zimnice
  • horečka
  • bolesti hlavy
  • bolesti svalů
  • malátnost
  • suchý kašel

Léčba

Léčba chřipky vyžaduje klidový režim. To pro vás znamená zalézt do postele a odpočívat. Důležité je hodně pít a popř. užívat nějaká antivirotika, která tlumí horečku a bolesti hlavy. V případě chřipky doporučujeme také vyzkoušet třeba zábalovou dekuzábal na krk.

Může se také stát, že se objeví komplikace jako jsou zápaly plic, záněty středního ucha nebo průdušek. Závažný průběh chřipky je typický hlavně pro seniory, děti a osoby chronicky nemocné.

Tip: Účinnou prevencí proti chřipce je očkování proti chřipce, které je v České republice dobrovolné a doporučuje se zejména rizikovým skupinám.

Prochladnutí

Prochladnutí je onemocněním, s kterým se setkáváme během roku i několikrát. Oslabený organismus napadly viry nebo bakterie a trápí horní dýchací cesty. Na rozdíl od chřipky má prochladnutí postupný nástup a projevuje se:

  • kašlem a častým kýcháním
  • bolestí v krku
  • bolestí svalů
  • rýmou
  • pocity únavy a malátnosti

Na rozdíl od chřipky a angíny se málokdy objevují horečky.

Léčba

Při léčbě prochladnutí se často používají různé léky na kašel a nosní kapky na uvolnění ucpaného nosu. Je dobré také povolit z každodenního zápřahu a odpočívat.

Při nachlazení by vám mohli pomoci zábaly na hrudníkzábaly na krk.

Lékařskou pomoc vyhledejte v případě, že dlouho přetrvává kašel – lékař vás zkontroluje a vyloučí chřipku nebo další komplikace a onemocnění.

Jak na prevenci těchto onemocnění?

Zajímá vás, jak můžete minimalizovat riziko toho, že se u vás nebo vašich dětí objeví angína, chřipka nebo prochladnutí?

Martina Štefanková
Máma, která ví... že příroda léčí a je milující Matkou nás všech. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře