Jak si zpestřit program s dětmi během pandemie?

Pandemie změnila životy většiny z nás a už se jistě všichni těšíme na návrat do normálního života. Co je ale třeba si uvědomit? Čas se nezastavil, běží dál, naše děti rostou a i když jsou možnosti co dělat značně omezené je potřeba pořád žít život naplno.

Je ale pochopitelné, že už nevíte, co s dětmi dělat. Nechat je sedět u počítačů a tabletů celé dny není šťastným řešením. Jak si ale zpestřit program? Jak si užívat společné chvilky a nezbláznit se?

UČENÍ SE NOVÝM DOVEDNOSTEM

I když se nám může zdát, že pandemie nepřinesla nic dobrého, přinesla nám čas pro nás a naše děti a na to bychom neměli zapomínat. Je to prostor dětem něco předat a naučit je nové dovednosti.

Vždyť víte. Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Možná to nebude ani dlouho trvat a děti vám poděkují za základy dovedností, které jste jim předali.

Co takhle zkusit začít fotografovat s dětmi, naučit je vařit některé základní pokrmy, vrhnout se do tajů programování nebo začít rozvíjet jejich hudební sluch?

Nabídka schopností a dovedností, které stojí za to si osvojit je opravdu široká a stačí se zamyslet nad tím, co jste se chtěli vždy naučit a do dnešních dní na to jenom nebyl čas. Teď je.

POHYB

Pohyb chyběl mnoho dětem už před pandemií, ale situace se ještě zhoršila. Je proto víc než potřebné, abychom děti podporovali ve sportovních aktivitách a kladli důraz na jejich zdravý vývoj.

Začleňte do svých běžných dní ranní rozcvičku nebo cvičení podle internetu. Postavit dětem v domě můžete také opičí dráhu, kterou prolezou určitě více než jednou.

S jarním počasím se také rozšiřují možnosti pohybu venku, vyrážejte na pěší výlety, na kolech, zahrajte si na zahradě badminton nebo začněte s dětmi běhat či jezdit na kolečkových bruslích. Záleží, co vás baví.

GEOCACHING

Pandemie přináší také čas vyzkoušet nové věci. Co třeba geocaching? Díky této hře se dostanete na čerstvý vzduch, poznáte nová místa a zároveň se skvěle zabavíte, protože jen málokoho by nebavila cesta zakončená nalezením drobného pokladu.

Oním pokladem je tzv. „keška,” která se nachází na určitých GPS souřadnicích. Keška obsahuje drobné předměty určené na výměnu mezi hráči. Když ji tedy najdete, můžete si něco odnést. Jen pozor! Nezapomeňte do kešky zase něco vložit na oplátku pro další hráče.

KNÍŽKY, KVÍZY

U dětí je v této době obzvlášť důležité podporovat jejich zvědavost a touhu po vědomostech. Knihkupectví nabízí velké množství knížek s úkoly pro děti všech věkových skupin.

Pro menší děti jsou to například samolepkové knížky s různým tematickým zaměřením nebo mluvící knížky. Děti školního věku zaujmou pracovní sešity plné logických hádanek, rébusů a křížovek.

Tip: Než objednáte tyto knížky domů, vytiskněte si na internetu tematické pracovní listy, které by mohly vaše děti potěšit a pracujte s nimi na nich v tvořivé, zvídavé hodince. Potěšit by děti mohly také omalovánky.

FILMOVÁ NOC

Strávit den v pyžamu a dívat se na pohádky už asi není úplně něco, čím byste dětem mohli zvednout náladu. Zkuste se ale zamyslet nad takovou filmovou nocí!

Oblíbené animáky, pizza, popcorn, celá rodina u televize, zábava, nějaké deskové hry. I takové večery doporučujeme zařadit do pandemické doby. Jednou na ně budete vzpomínat a třeba si je budete rádi jako celá rodina pravidelně opakovat i mimo pandemii.

JARNÍ VÝZDOBA

Jaro se blíží a pokud vaše děti patří k tvořivým jedincům, je třeba využít jejich nadšení a pustit se do tvorby. Vytvořte s nimi například zápichy do květináčů, jarní věnec na dveře nebo papírové berušky do oken. Pro další inspiraci použijte internet.

Vydat se společně můžete také na vycházku do přírody, kde všechno začíná kvést a přinést si kousek přírody i do vašeho domova. Uvidíte, že vám to zlepší náladu a vylepší den.

POTISK A ZDOBENÍ TRIČEK

Pokud jste dostatečně šikovní a baví vás kreslit, můžete se s dětmi pustit do malování na trička, stačí si pořídit speciální fixy na textil. Ve fantazii se meze nekladou, a tak můžete malovat trička s různými motivy i jako dárky pro vaše blízké.

Tip: Pro výzdobu a potisk triček můžete také použít různé nažehlovací folie. Potisk triček je zábava, kterou zabavíte sebe i své děti možná i více než na jedno dopoledne.

Navíc zdobení triček může být předvojem nějaké další činnosti. Co takhle vytvořit si rybářská trička a potom společně vyrazit na ryby? Takový výlet do přírody k rybníku nebo k řece může potěšit potěší celou rodinu.

STAVBA PEVNOSTI

Děti milují bunkry a nejrůznější zašívárny. Když dáte dětem k dispozici židle, deky, prostěradla, kolíčky na prádlo a trochu času, uvidíte, co zvládnou během chvilky vykouzlit.

Pravděpodobně už o nich až do večeře neuslyšíte. Děti totiž v takových svých koutech tráví hodně času. Bunkr jim přináší pocit bezpečí a umožňuje jim ponořit se do vlastního světa her a příběhů.

Vodoléčba – Vincence Priessntize

Samozřejmě nemůžeme opomenout vést děti v této době ke zdravému životnímu stylu, a to jak ve stravě, pohybu v přírodě a léčbě dle Vincenze Priessnitze, což je léčba studenou vodou. Jak funguje Priessnitzův zábal více v příspěvku zde. A pokud máte zakoupen náš Priessnitzův zábal značky Mamavis ( laryngitida, angína, bolest v krku, nachlazení), zpříjemněte dětem tuto léčbu tvořením a hravou formou. Článek pro inspiraci zde

„Kdybych nemohl léčit vodou, léčil bych vzduchem.“ Vincenz Priessnitz

Martina Štefanková
Máma, která ví... že příroda léčí a je milující Matkou nás všech. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře