Priessnitzovy léčivé zábaly

Časopis Meduňka č. 6 / 2016 s podtitulem

„Šťastné děti, zdravá rodina“

20160528_093149PRIESSNITZOVY LÉČIVÉ ZÁBALY

  Rády bychom s vámi touto cestou sdílely náš příběh o tvořivosti, síle nás žen a inspirovaly vás k realizaci vašich nápadů, tak jako nás inspiroval a stále inspiruje svou nelehkou, ale vítěznou cestou Vincenz Priessnitz. Jsme maminky, které se již na rodičovské dovolené začaly zabývat výrobou Priessnitzových zábalových pásů pro děti i dospělé. Přestože je tento způsob léčby velice účinný a léty prověřený, jeho proveditelnost je i v 21. století stále nesnadná a nekomfortní, zejména u malých neposedných dětí. Právě tato zkušenost může někdy rodiče vést k tomu, že vše po prvním nezdařeném pokusu vzdají a upřednostní pohodlnější ‚chemii‘ před přírodou a vlastní obranyschopností těla. Vzaly jsme si za cíl šířit tuto léty osvědčenou přírodní metodu léčby pomocí našich zábalů a přednášek a seznamovat tak veřejnost s tím, že v dnešní době již existuje Priessnitzův zábal tzv. hotový a navíc má vícero využití. Lze jej použít buď mokrou formou (klasický Priessnitz), nebo suchou formou, ve spojení s našimi polštářky s třešňovými pecičkami, nebo pohankovými slupkami. Snažíme se ve spojení s našimi výrobky o popularizaci této staré a velice osvědčené metody, s kterou přišel fenomén českého léčitelství Vincenz Priessnitz již v 1. pol. 19. st.

 

Vincenz Priessnitz20160528_093710

  Kdo vlastně byl Vincenz Priessnitz? Výstižně přezdívaný též jako vodní lékař, který již tenkrát objevil léčivou sílu vody, když jako dítě pozoroval zraněnou srnku, která si pravidelně chodila omývat svoji poraněnou nohu k horskému prameni, a to až do úplného vyléčení. Tento zážitek se mu vybavil, když mu ve dvanácti letech otěže přiskříply a pohmoždily ruku při práci s koňmi. Mladý Priessnitz se už v tomto věku musel plně starat o hospodářství svého otce, který krátce po smrti nejstaršího syna oslepl. Vincenz si po vzoru srny intuitivně začal léčit pohmožděnou ruku studenou vodou, protože už tenkrát vnímal její léčivé účinky. Ruku si balil do studených zábalů, přičemž rychlé uzdravení na sebe nenechalo dlouho čekat a jeho domněnku mu to jen potvrdilo.

  Jelikož víme, že životní náhody neexistují, byl jeho další a zásadní úraz v 16 letech jen dalším dílkem ze skládanky na jeho dlouhé cestě, která ho dovedla až k položení základů dnešní uznávané hydroterapie. Bylo mu teprve šestnáct let, když mu opět při práci na jejich hospodářství splašený koňský povoz vážně poranil hrudník. Přivolaný ranhojič konstatoval tak vážná zranění, že bude zázrakem, když to hoch vůbec přežije, a když ano, tak s těžkými trvalými následky po zbytek života. Navzdory tomuto ortelu se Vincenz Priessnitz dokázal uzdravit. Musel to být neskutečně statečný mladý muž, který věděl co dělá, když si dle dochovaných dokumentů rovnal polámaná žebra pomocí židle a mamince poručil balit ho do studených zábalů. Brzy se po kraji rozneslo jeho zázračné uzdravení a mladý Vincenz začal postupně léčit nejdříve zvířata a následně i lidí z okolí, kteří jej začali hojně vyhledávat sami. Přes veškerý obdiv přišlo i nařčení ze stran ranhojičů a lékařů ze spolčení se s ďáblem. Ani toto nebezpečné obvinění Priessnitze nepřimělo vzdát se své cesty. Svými činy a prokazatelnými výsledky u svých pacientů si následně dokázal všechny naklonit na svou stranu. Po několika letech jeho působení se malá osada Grafenberk nedaleko dnešního Jeseníku stala postupně lázeňskou oblastí.

Nyní je na místě zmínit, v čem vlastně spočívá léčivá síla zábalů a studené vody.

Z čistě lékařského hlediska a velmi zjednodušeně laicky řečeno se v místě přiložení studeného obkladu dané místo prudce zchladí, přičemž tělo se snaží teplotu opět vyrovnat, dochází tak k prokrvení, což je žádoucí léčebný efekt, který pomáhá při léčbě různých zranění i řadě neduhů jako je nachlazení, revmatické potíže, bolesti svalů, kloubů apod. Konkrétně například při onemocnění dolních cest dýchacích, hrudník zábalem krátce zchladíme, poté vlivem tělesné teploty a zateplené vrstvy zahříváme až k žádoucímu přehřátí, tj. léčivému prokrvení. My však víme, že samotnou léčbu lze posílit i ozdravnou myšlenkou, jež lze promítnout do vody kterou pijeme či z které zábal připravujeme.

  Díky nasbíraným informacím a vlastním zkušenostem už dnes víme, jak důležitý je samotný přístup k vodě jako takové. 20160629_123018Spočívá v ní totiž velká léčivá síla (viz. kniha japonského vědce Masaru Emoto Léčivá síla vody), který jako první dokázal, že voda umí přijímat informace, které jí předáme a zdokumentoval to pomocí fotografií jednotlivých krystalů vody. Svým studiem vody zjistil, že jí lze ovlivnit pozitivně či negativně např. hudbou, vyřčeným slovem, symbolem pod ní umístěným apod. Všechny tyto informace doporučujeme využít spolu s našimi zábaly a posílit tak jejich účinek.

Jak pomoci dětem i dospělým a kdo jsme my?

20160528_093616

  Jmenujeme se MAMAVIS (Máma, která ví)… a vše začalo tím, když mojí kolegyni Martině Štefankové, zakladatelce společnosti Mamavis, dětská lékařka MUDr. Ivana Kadlecová z Klášterce nad Ohří doporučila provést její dceři Natálce (tehdy cca 1,5 roku) tzv. Priessnitzův zábal na hrudník. Právě náročnost provedení u malého dítěte ji přivedla k nápadu, sloučit všechny 3 vrstvy v jednu a po společné konzultaci s pediatričkou vznikl první dětský zábal na hrudník. Již tedy není třeba kolem dítěte nebo sebe ovinovat mokrou plenu, igelit a poté např. suchý ručník – vše je již připraveno. Možná vás teď napadne, Priessnitz jistě nepoužíval pro své zábaly igelit. Je to pravda, ale z dochovaných dokumentů je známo, že v některých případech používal tzv. voskované plátno, aby dosáhl efektu zapaření. V našem zábalu je již zapošitá speciální fólie spolu se zateplenou vrstvou a pouze se odnímá textilní vložka. Tato část se namočí do studené vody a opět se vrátí zpět tak, že se podvleče pod pásky, které ji drží na místě. Takto připravený zábal se umístí a upevní na požadované místo pomocí suchého zipu. Náš víceúčelový hrudní zábal je uvnitř také opatřen kapsičkou, do které lze, v případě potřeby, vložit nakrájenou cibuli či jinou antiseptickou látku, jejíž inhalace rychle pomáhá zbavit se rýmy a kašle. Vřele doporučujeme, vyzkoušeno u našich dětí i u nás dospělých. Do této kapsičky lze také vložit naše polštářky s třešňovými pecičkami nebo pohankovými slupkami (třešňové pecky lze nahřát či zchladit) a použít je např. na bříško při dětské kolice či nadýmání, nebo je lze umístit na kyčle při bolestech kyčlí. Dětský zábal je navíc opatřen posuvnými ramínky, které ho udrží na svém místě, nic nepadá a nesjíždí, takže účinek je 100% a dítě se cítí pohodlně. Již tedy žádné igelity, mokré pleny, ručníky apod. Dopřejte svému dítěti, ale i sobě komfortní pocit už v tak nekomfortní situaci, jako je období nemoci.

  Tyto zábaly vám pomohou s řadou potíží, jako jsou již zmiňované dětské neduhy, růstové bolesti, ženám pomohou zejména s menstruačními bolestmi. V období mateřství lze pomocí teplého zábalu podpořit laktaci nebo studeného tvarohového zábalu léčit a tlumit záněty prsou při kojení. Další využití je např. při bolestech kloubů, zad, ledvin, bolesti krční páteře a šíje, bolestech svalů z nadměrné zátěže, při revmatických obtížích, poúrazových stavech, dokážou také tlumit různé otoky i ty po bodnutí hmyzem, avšak nejčastěji jsou to potíže spojené s nachlazením jako je rýma a kašel. V tuto chvíli tvoří náš sortiment zábaly na krk a šíji, ramena a šíji, hruď, lokty, kolena, lýtka, dále pak zábalové rukavice a bačkory a také šátek pro kojící matky – e-shop www.mamavis.cz. Věřte, že už nyní máme další nápady, jak tuto rodinu ještě rozšíříme.

  Abychom léčivý účinek ještě posílily, nechaly jsme se při výběru barev materiálu (příjemný bavlněný úplet) inspirovat barvami čaker, např. na zábal krku doporučujeme barvu modrou k posílení krční čakry, zábal hrudníku doporučujeme zase v barvě zelené k posílení čakry srdeční. Jelikož nás všechny spojuje i duchovní rozměr bytí, není divu, že se i tyto věci promítají do naší práce a konání. Přejeme si, abyste se v těchto zábalech cítili tak příjemně, jako v objetí vaší milované maminky.

DSC_0497

  Ráda bych přidala k dobru i svoje zkušenosti a to nejdříve s růstovými bolestmi u naší tříleté dcery. Teď už vím co dělat, když se dcera v noci vzbudí s pláčem a naříká, že ji zase bolí nožičky. Vím, že od bolesti rychle pomůže studený zábal a dcera po chvíli v klidu usne, aniž by se dále budila. Ale vždy tomu tak nebylo. Mám stále živě v paměti, jak vyplašená a vystresovaná jsem byla, když se mi dcera několikrát za noc vzbudila s pláčem, že jí bolí nožička a já nevěděla co dělat. Manžel na služební cestě, takže nebylo s kým se poradit a s kým vypjatou situaci sdílet. Vím, že moje pocity bezmoci dceři moc nepomáhaly, naopak jsem svojí nejistotou a bezradností celou situaci jen zhoršovala. Chodila jsem v jednu hodinu v noci po pokoji s plačící dcerou v náručí a nevěděla co dělat. Samozřejmě se mi nabízela možnost použit čípek proti bolesti, ale věřila jsem, že to zvládneme i bez toho. Asi po dvaceti minutách jsem znavenou dceru položila do postele a padla vedle ní. Usnuly jsme, ale po chvíli vše začalo nanovo. Dále vás už podrobnostmi zatěžovat nebudu, ale na čípek došlo. Bolesti se bohužel občas znovu vracely, a tak jsem hledala jiné řešení. Po čase se ke mně dostala informace, že velice dobře pomáhají studené zábaly. Netrvalo dlouho a příležitost k jejich vyzkoušení na sebe nenechala dlouho čekat. Došlo tedy na studený zábal pomocí našeho Mamavis zábalového pásu na lokty, kolena a lýtka. Nestačila jsem se divit, jak rychle se Fanynka zklidnila a usnula. Až v této chvíli jsem docenila, že se skrze něj voda neprosákne ven, a dcera tak mohla klidně zůstat spát v posteli pod peřinou. Ve spánku jsem jí zábal po chvíli sundala a do rána se už neprobudila. Moje druhá zkušenost je s použitím zábalu na hrudník, opět u mé dcery a to když mi jej doporučila naše dětská lékařka. Pamatuji si, jak jsem jí byla tehdy vděčná, když mi zároveň s doporučením provést dceři tzv. Priessnitz na hrudník, podala informační leták a doporučila zakoupit již hotový zábal v naší lékárně. Musím říct, že jsem se tohoto doporučení už předem obávala. V hlavě jsem měla ještě čerstvou vzpomínku, jak jsem se již kdysi o tento zábal doma pokoušela. Ta představa, jak dceru znovu přemlouvám ať chvíli v klidu postojí, abych jí mohla dát mokrou studenou plenu kolem hrudníku, pak kolem ní omotat potravinovou fólii a na závěr ručník se slovy, že to přeci není tak hrozné, mě jímala hrůza. Abyste rozuměli, v té době jsem ještě byla na rodičovské dovolené a pro Mamavis jsem ještě nepracovala. Byla to právě kladná zkušenost s tímto zábalem, která mě nadchla natolik, že dnes pro tuto společnost pracuji. Nicméně, abych se vrátila k původní myšlence, zábal tenkrát dceři opravdu pomohl a ve spojení s cibulí, kterou jsem dle instrukcí dala do vnitřní kapsičky, rychle zažehnal kašel i rýmu. Podchytily jsme to zavčasu. Také mě velice těší přístup naší paní dětské lékařky MUDr. Ivany Kadlecové, že nám v dnešní době, kdy je na trhu tolik přípravků, doporučila osvědčené přírodní postupy léčby.

  Dnes už vím, jak se zachovat, když se objeví první příznaky zdravotních potíží, jako jsou např. opakované růstové bolesti, nebo počátek nachlazení, aniž bych při tom hned musela sáhnout po přípravcích z lékárny. Dodalo mi to sebedůvěru a vnitřní klid, který se samozřejmě odráží i v jednání a komunikaci s dítětem. Je to úlevné, když přesně víte, co v danou chvíli udělat. Nepanikaříte, slepě nekonejšíte, ale s klidným hlasem promlouváte a ujišťujete, že za chvíli bude po trápení a víte, že váš brouček bude moci zase v klidu spát.

  Jsme mámy, které už něco málo vědí, a svoje zkušenosti chtějí sdílet i s ostatními rodiči. Chceme vám předat nadšení, že naše vylepšené a námi vyzkoušené zábaly pomáhají a že vám tak mohou usnadnit jejich provedení. Některé z našich příběhů si můžete přečíst i na našem blogu www.mamakteravi.cz. Možná se i zasmějete.

  Tento článek určený vám, čtenářům Meduňky nelze ukončit jinak, než vzpomínkou na pozoruhodnou osobnost, jakou V. Priessnitz jistě byl a který je nám v mnoha směrech velkou inspirací. Má naše sympatie zejména kvůli jeho vztahu k přírodě, která mu byla největší učitelkou a on jejím nadaným žákem s mimořádnými pozorovacími schopnostmi, díky kterým mohl vzniknout jeden z prvních způsobů vodoléčby. V tuto chvíli je víc než vhodné mu za tento velký přínos poděkovat, takže tak činíme: děkujeme Mistře.

20160529_083913

V závěru musím zmínit, že je to již po druhé, co se MAMAVIS prezentuje v tisku. Předchozí článek byl uveřejněn v časopise Medium pod názvem Priessnitzovy zábaly pro děti a dospělé.

 

Gita Vaňková
Jedna z mnoha, avšak jedinečná jako vy všichni... :-)
Komentáře