Jak přimět dítě k zábalu

motivace promamainkyMilé maminky,

rozhodla jsem se s Vámi podělit o moji vlastní zkušenost a předat vám touto cestou možná radu či pomoc:

JAK TO UDĚLAT, ABY VAŠE DÍTĚ ZÁBAL PŘIJALO

1. ZÁBAL BY SE MĚL DÍTĚTI LÍBIT –  VESELÝ MOTIV, PROSTOR PRO VAŠI FANTAZII 🙂
3. VYSVĚTLETE DÍTĚTI JAK ZÁBAL FUNGUJE, JAK LÉČÍ
2. ZAPOJTE DÍTĚ DO PŘÍPRAVY ZÁBALU

Naší dceři Františce budou 3 roky. Když byla mladší, nosila zábal bez větších problémů a naopak ho ze sebe kolikrát nechtěla ani sundat. Nyní však je ve věku, kdy už pomalu začíná mít na věc vlastní názor a také se jej snaží, někdy i za každou cenu, prosadit. Začalo to oblečením a pokračuje vesele dál. 🙂 Jelikož nedávno onemocněla, přišly teploty a poté se přidal i dráždivý kašel, bez váhání jsem jí šla připravit krční zábal. Po chvíli Fanynka přišla, pozorovala mě a pak mi v klidu řekla „Mami, ale já nechci zábalíček“ … v tu chvíli mě jakožto maminku a propagátorku Priessnitzových zábalů polilo horko a řekla jsem si tak a co teď?Zábal

Na rovinu a ze své zkušenosti říkám, prosím vyhněte se jakýmkoliv donucovacím metodám, ty zdravotnímu stavu vašeho dítěte nepomohou a hlavně nikam nevedou. Co se mi naopak osvědčilo nebylo ani přemlouvání a slibování odměny, ale jednoduché vylepšení zábalu o našitou kytičku z filcu, ale hlavně zapojení dcery do samotné přípravy. Vezměte misku s vodou a nechte dítěti prostor, ať si užije rachtání ve vodě při namáčení vnitřního dílu a jeho následném ždímání. Doporučuji přeci jen na konci vložku dokonale vámi vyždímat a opět předat dítěti, aby ji mohlo následně vrátit zpět tj. podvléct pod pásky v zábalu. Zde je na místě pochvala a vyjádření radosti, že to dítko zvládlo samo. Nemějte dítěti za zlé, když to hned poprvé nevyjde a dítě se nezapojí. Zkuste umístit misku s vodou na zem a sami si začněte hrát, namáčet a ždímat …. snažte se vzbudit zájem, aby se dítě chtělo do činnosti samo zapojit. Když se vše povede a zábal je připraven, předveďte jej sami na sobě, zmiňte že to chvíli trochu zastudí, ale poté zase krásně zahřeje a to je to co léčí – prudké zchlazení místa a následné intenzivní prohřátí, prokrvení. S trpělivostí vše vysvětlete, aby tomu i dítě, sice po svém, ale přeci jen rozumělo. Připravený zábal pomozte dítěti umístit tam kam potřebujete a pak si ho k sobě přitulte, pomazlete a společně tak překonejte chvilku, než se zábal tělesnou teplotou prohřeje. Pro správný účinek by měl být nošen min. 1,5 hod. lépe 2 hod. a poté ho znovu zopakujte nejdříve po 3 hod.

Jelikož jsme z důvodu většího komfortu nově zvolily měkčí a příjemnější materiál – bavlněný úplet ve třech barvách (zelená, modrá a růžová), ale bez potisku, vzhledem k zachování dostupné ceny, snažíme se alespoň předem poradit jak na to, aby i tak zábal vypadal pro dítě více lákavě. Prosím berte to tedy jako výzvu pro vás a vaše dítě a  ne jako problém. Společně zapojte svoji fantazii a zábal si formou hry vymazlete dle svých představ. Doporučujeme např. nášivku oblíbeného hrdiny, různé jiné aplikace, fixy na textil, knoflíky apod. Hlavně si to spolu užijte :-).
V budoucnu počítáme s výšivkami, možná i na přání. 🙂

Přeji Vám všem za náš MAMAVIS tým pevné zdraví. gv*

 

Podobný článek: Jak motivovat dítě k zábalu

Více informací o léčivých zábalech na www. mamavis.cz

Gita Vaňková
Jedna z mnoha, avšak jedinečná jako vy všichni... :-)
Komentáře